Na ludowo

HEJ PASIONKA! (cały rok, od 4 do 12 lat)


Czy pradziadek i prababcia za młodu pracowali czy się bawili? Czy w ogóle mieli wolny czas? Jakie przedmioty służyły im do zabawy? Jakie wykonywali prace? Jak sobie organizowali czas na wsi? Czy pasionka to zupa czy praca czy zabawa? Jaki taniec ludowy można odbyć z kijem? Przed jakim świętem można było klekotać po wsi? Jak się lepiło gomółkę? Jak zrobić masło z kałuży? Do czego służyło zawołanie „kto krzepniejszy?” Czy z bzu można zrobić armatę? Co to są bulki i do czego służą ciupy?
W trakcie tych warsztatów uczniowie zrozumieją, że dawniej dzieci nie miały całego dnia na zabawę, gdyż musiały pracować ale z pracy też potrafiły zrobić sobie zabawę! Zobaczą, że patyczki, kamienie, liście, owoce, szyszki, piórka, gałganki i inne rzeczy na polu to najlepsze zabawki a pasanie krów to lepsza zabawa niż praca. Zatańczą taniec ludowy z miotłą. Pomętują. Przekonają się, ile radości niosą w sobie dawne zabawy. Sprawdzą, czy gra „w gazdę” może być ciekawsza od gry na komputerze. Uczniowie zrozumieją, że kiedyś nie można było kupić zabawek w sklepie tylko robiło się je samemu. Każdy uczeń wykona własną zabawkę i zabierze ją do domu.

ALE LELUJA! – MANUFAKTURA LUDOWA

Czym się różni gwiazda od gwiozdy? Czy korale chlebowe można jeść? Czy w dawnych czasach dzieci kupowały zabawki? A może same robiły? Zajęcia poruszają typowy dla polskiej kultury ludowej temat, jakim są ludowe prace plastyczne: wycinanki, wypalanki, lepianki. Uczniowie poznają charakter ludowej produkcji. Uczestnicy dowiedzą się kto i dlaczego zajmował się takimi pracami i jakich narzędzi do tego używano. Zajmiemy się również podziałem tych prac według regionów z których pochodzą i sposobu ich wykonania. Prace manualne będziemy uatrakcyjniać dawnymi, ludowymi zabawami i przyśpiewkami. W trakcie warsztatów wyprodukujemy cacko, które każdy uczeń zabierze do domu.
Warsztaty w zależności od pory roku obejmują czynności takie jak wyplatanie koszyczków z wikliny, lepienia kuraka z gliny, czerpanie papieru, filcowanie, robienie zabawek z drewna, lalek w strojach ludowych, zabawek ze słomy, kwiatów z bibuły, ozdób z siana, wianków z kwiatów. Warsztaty są przeplatane ludowymi tańcami i przyśpiewkami.